7 września 2021
siatki wielkopolskie

Nieodłącznym elementem każdego domu jednorodzinnego czy innych nieruchomości jest ogrodzenie. Ten element przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo domowników czy użytkowników budynku. Jednak oprócz tego stanowi również dopełnienie posesji i ma ogromny wpływ na jej estetykę. Właśnie dlatego ważne jest, aby dobrać rodzaj ogrodzenia w taki sposób, aby współgrało z nieruchomością. Sytuacja staje się nieco bardziej problematyczna, jeżeli ogrodzenie musi być zamontowane na pochyłym terenie. Jak sprostać takiemu wyzwaniu i o czym pamiętać podczas wykonywania prac?

Jakie ogrodzenie wybrać do zamontowania na pochyłym terenie? 

Wykonanie ogrodzenia na pochyłym terenie to spore wyzwanie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania prac oraz doboru materiałów, które są do tego odpowiednie. W tym przypadku z pewnością nie sprawdzą się siatki ogrodzeniowe. Na pochyłym terenie najlepiej sprawdzi się ogrodzenie panelowe. Do przeprowadzenie prac należy się odpowiednio przygotować.

Kluczowe jest przede wszystkim wytyczenie granic posesji oraz przygotowanie terenu, na którym będzie montowany (na przykład oczyszczenie z kamieni). Przed rozpoczęciem prac trzeba się również zastanowić nad tym, gdzie powinna się znaleźć brama wjazdowa i furtka. Po przemyśleniu powyższych kwestii oraz wyznaczenia miejsc, w którym będą zamontowane słupki, można przejść do wykonania podmurówki, jeżeli jest planowana.

Kolejnym krokiem jest montaż słupków na głębokość około 70-100 centymetrów. Kiedy beton w słupkach całkowicie się zwiąże, można przejść do montażu paneli, który polega na przymocowaniu paneli do słupków. Ten etap prac nie jest skomplikowany, a do przeprowadzenia go niezbędne są obejmy.

Montaż spadkowy czy równoległy? 

Kolejną kwestią, nad którą należy się zastanowić, planując ogrodzenie panelowe na nierównym terenie, jest sposób montażu. Możemy wyróżnić:

  • montaż równoległy, czyli taki, w którym górna linia ogrodzenia jest równoległa do linii terenu,
  • montaż schodkowy (kaskadowy), w którym panele są stopniowo obniżane o taką samą wysokość.

Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku terenu, na którym kąt nachylenia nierówności nie przekracza 24 stopni, natomiast drugie wygląda dobrze przy wykorzystaniu podmurówki betonowej.