Przepisy prawne w żadnym miejscu nie narzucają konieczności ogradzania placów zabaw, mimo to ich właściciele i zarządcy, posiłkując się Polską Normą PN-EN 1176:2009, decydują się na ustawienie ogrodzenia. Dlaczego? Postawienie płotu pomaga w utrzymaniu przestrzeni w czystości, chroni plac zabaw przed nieczystościami pochodzącymi od zwierząt, ułatwia kontrolę rodzicielską oraz zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Jak i czym ogrodzić plac zabaw?
Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw dla dzieci
Plac zabaw to przestrzeń, której wyposażenie powinno odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom dzieci, a przy tym zabawki i urządzenia zabawowe muszą dodatkowo być bezpieczne. Ogrodzenie placu również nie powinno być przypadkowe – musi być nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim praktycznym i bezpiecznym dopełnieniem. Projektując płot najlepiej kierować się Polską Normą PN-EN 1176:2009 dotyczącą wyposażenia placów zabaw oraz stosowanych nawierzchni. Zgodnie z wytycznymi ogrodzenie powinno być zakończone bez wystających elementów, które mogłyby doprowadzić do skaleczenia. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie siatki ogrodzeniowej plecionej, wykonanej z drutu ocynkowanego lub z drutu ocynkowanego i powlekanego warstwą PCV z filtrem UV, który jest odpowiedzialny za odporność płotu na warunki atmosferyczne.
Rozwiązania szczegółowe
Zgodnie z normami konstrukcja ogrodzenia musi być stabilna, uniemożliwiająca zaklinowanie się dziecka. Wysokość ogrodzenia placu zabaw warto dopasować do otoczenia, chociaż najczęściej siatki mają wysokość 1 metra – z jednej strony stanowią ochronę przed zwierzętami, a z drugiej nie powodują optycznego pomniejszenia przestrzeni placu zabaw. Furtka w ogrodzeniu placu zabaw powinna mieć minimum 1 metr szerokości, aby zapewnić swobodny wjazd wózkiem dziecięcym i inwalidzkim. Dla bezpieczeństwa musi otwierać się na zewnątrz placu zabaw, by łatwo było go opuścić w sytuacji ewakuacji. Odległość z najodleglejszego miejsca na placu do furtki nie powinna przekraczać 30 metrów.