Każde ogrodzenie spełnia przynajmniej kilka różnych funkcji użytkowych – zabezpiecza teren posesji przed wizytą nieproszonych gości, zapewnia prywatność, ogranicza możliwość zaglądania do wnętrza domu czy na podwórko, niekiedy chroni przed hałasem, dzikimi zwierzętami i kradzieżami. Niezwykle ważną rolą, którą powinno odgrywać ogrodzenie posesyjne, jest również kształtowanie estetyki całego otoczenia. Płot ustawiony wokół domu powinien być dodatkową ozdobą i ważne by podkreślał zarówno charakter znajdującego się na działce budynku, jak i współgrał ze sposobem, w jaki zaprojektowano ogród i urządzono jego widoczną z zewnątrz część. Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę przy dopasowywaniu ogrodzenia i bramy wjazdowej do wyglądu domu.
Rola ogrodzenia w estetyce domu i jego otoczenia
Większość właścicieli budynków przywiązuje bardzo dużą wagę do wyboru projektu swojego domu. Poza kwestiami związanymi ze sprawami czysto użytkowymi i technicznymi, jak np. dostępna powierzchnia użytkowa, ilość kondygnacji czy sposób ogrzewania inwestorzy zwracają uwagę na kwestie związane z wyglądem. Najważniejszymi rzeczami przykuwającymi uwagę są zazwyczaj bryła budynku, rodzaj i kształt dachu, czy typ ułożonego na nim pokrycia. Przyszli użytkownicy, wybierając konkretne plany, chętnie zapoznają się z wizualizacjami i zdjęciami gotowych realizacji. W większości przypadków ogrodzenie nie jest ujęte w projekcie architektonicznym, a wybór jego formy jest pozostawiony właścicielowi. Taka sytuacja może być bardzo korzystna, ponieważ pozostawia swobodę, wiąże się jednak z koniecznością znalezienia takiego rodzaju ogrodzenia, które będzie odpowiadało oczekiwaniom estetycznym i zapewni odpowiednią funkcjonalność.
Przy podejmowaniu decyzji o tym, na jakie ogrodzenie warto się zdecydować, trzeba uwzględnić wiele czynników związanych zarówno z wyglądem, jak i użytecznością oraz trwałością. Nie można również zapominać o warunkach, które mogą być wpisane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i narzucać pewne ograniczenia co do wysokości ogrodzenia oraz jego konstrukcji. Pod względem trwałości, estetyki i kosztów wykonania najlepiej prezentują się różne rodzaje ogrodzeń metalowych. Przy odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym zachowują swój wygląd przez wiele lat, a przy tym mogą być łatwo odnowione czy przemalowane na innych kolor.
Zastanawiając się nad wyborem ogrodzenia, warto też poświęcić nieco czasu na rozważenie, jaki model bramy będzie najlepiej pasował do całości. Wśród możliwych rozwiązań znajdują się bramy przesuwane oraz rozwierane. W przypadku pierwszego rodzaju użytkownik będzie miał do czynienia z jednym lub dwoma przęsłami, odsuwającymi się na boki wzdłuż specjalnych prowadnic, na których są zawieszone. Takie rozwiązanie wymaga wprawdzie pewnej ilości miejsca po obu (przy dwóch skrzydłach) lub tylko jednej (przy jednym skrzydle) stronie, jednak nie wymaga zostawiania wolnego miejsca na podjeździe.
Brama rozwierana może być zamontowana tuż przy brzegu posesji lub obok furtki. W tym przypadku potrzebne będzie jednak miejsce na jej otwarcie. Zgodnie z przepisami brama nie może się otwierać na zewnątrz, konieczne więc będzie jej cofnięcie albo rozwieranie do wewnątrz.
W obu rodzajach bram można zainstalować mechanizm automatycznego otwierania (system automatyki do bram). W przypadku bramy przesuwnej będzie to specjalna zębata listwa przesuwana silnikiem elektrycznym, a przy bramie rozwieranej dwa siłowniki elektryczne, po jednym na każde przęsło.
Jak połączyć stylistykę ogrodzenia, bramy i budynku?
Istnieje wiele rodzajów ogrodzeń metalowych, a wiele z nich można dopasować do budynków zaprojektowanych w każdym stylu. Bardzo uniwersalne są płoty wykonane z plecionej siatki albo paneli ze zgrzewanego drutu, zarówno w wersji 2D (panel płaski), jak i 3D (panel przestrzenny). Są to rozwiązania bardzo proste i niedrogie, będą sprawdzały się znakomicie tam, gdzie wymagane są ogrodzenia ażurowe. Taki typ ogrodzeń będzie również przydatny tam, gdzie wzdłuż płotu ma być posadzony żywopłot czy szpaler iglaków. Przewiewna siatka sprawi, że rośliny będą dobrze widoczne z zewnątrz, a ponadto ułatwi docieranie do nich promieni słonecznych.
Osoby zainteresowane bardziej efektownymi płotami mogą zdecydować się na parkan wykonany z metalowych słupków z przęsłami. Przęsła w ogrodzeniu tego rodzaju są wykonane z dwóch poziomych poprzeczek zapewniających odpowiednie mocowanie pionowych kształtowników o kwadratowym przekroju. Poprzeczki są umieszczone w pewnej odległości od dolnych i górnych krańców elementów pionowych, co podkreśla wygląd nawiązujący do tradycyjnych parkanów. Taki rodzaj płotu wygląda klasycznie i będzie pasował do budynków utrzymanych w stylu bardziej zachowawczym. Dobrym wyborem do parkanu tego rodzaju będzie brama rozwierana.
Podobnym rozwiązaniem będą płoty, w których poziome poprzeczki są umieszczone na górnych i dolnych krańcach przęsła. Zabieg taki sprawia, że ogrodzenie wygląda nieco nowocześniej, choć nadal jego stylistyka jest bliższa tradycyjnej. Płot tego rodzaju jest jednak nieco bardziej uniwersalny i może sprawdzić się zarówno w budynku o klasycznej bryle i spadzistym dachu, jak i nowoczesnej modernistycznej willi.
Ogrodzeniami, które dobrze pasują do domów utrzymanych we współczesnej stylistyce, są płoty, w których zastosowano profile o przekroju prostokątnym. Zapewniają one ciekawy i nowoczesny wygląd, a jednocześnie ze względu na swoją wielkość dość skutecznie ograniczają widok posesji z zewnątrz, a często również skutecznie zasłaniają parter budynku. Ogrodzenia tego rodzaju mogą być wykonane zarówno z paneli z profilami mocowanymi pionowo, jak i poziomo.
Płoty z panelami z elementów o przekroju prostokątnym mogą występować zarówno jako mocowane na metalowych słupkach, jak i wkomponowane w postaci przęseł w konstrukcję z podmurówką i murowanymi słupkami. W tym ostatnim przypadku ostateczny charakter ogrodzenia będzie w dużej mierze zależał od materiału, z którego zostaną wykonane słupki.
Do ogrodzeń z panelami z elementów o przekroju prostokątnym w większości przypadków najlepiej będą pasowały bramy przesuwne. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj płotu nie musi być wykorzystany wyłącznie na posesjach z budynkami nowoczesnymi. Ogrodzenia z przęsłami z profilami umieszczonymi pionowo będą się prezentowały bardzo korzystnie również w połączeniu z bardziej tradycyjnymi budynkami, o ile materiał wykorzystany do wymurowania słupków zyska współgrającą z nimi stylistykę.