Budowa ogrodzenia jest najlepszą metodą na skuteczne zabezpieczenie terenu. Ułatwia powstrzymanie intruzów, pomaga w chronieniu pozostawionego na posesji mienia, a także powstrzymuje wolno żyjące zwierzęta przed zbliżaniem się do budynków. Istnieje wiele typów ogrodzeń, na które można się zdecydować, jednak jednym z najbardziej uniwersalnych jest tradycyjna siatka ogrodzeniowa. Za jej stosowaniem przemawia zarówno jej wysoka wytrzymałość, jak i stosunkowo niski koszt, sprawiający, że nadaje się ona znakomicie nie tylko do ochrony sąsiedztwa budynków mieszkalnych czy użytkowych, ale również bardziej rozległych działek. Za pomocą ogrodzeniowej siatki plecionej można zabezpieczyć działkę rekreacyjną, obiekt sportowy, a także teren wykorzystywany do uprawy, np. jako sad czy plantację owoców.
Jak wygląda produkcja siatki ogrodzeniowej?
Pleciona siatka ogrodzeniowa jest stosowana jako tanie i trwałe zabezpieczenie i ogrodzenie posesji od dawna. Choć jej konstrukcja jest bardzo prosta, to znakomicie spełnia ona swoją funkcję, a przy tym okazuje się bardzo wytrzymała i odporna na działanie warunków zewnętrznych, a dodatkowe zabezpieczenia pozwalają na wydłużenie jej żywotności. Tradycyjnie siatka jest produkowana w różnych rozmiarach oczek, w zależności od potrzeb konkretnego zastosowania. Może być również wytwarzana z drutu o różnej średnicy.
Technologia produkcji siatki jest nieskomplikowana, choć wymaga użycia specjalistycznych urządzeń, które pozwolą na odpowiednie splecenie i przycięcie drutu. W nowoczesnych zakładach produkujących siatkę ogrodzeniową wykorzystuje się do tego celu specjalne automaty. Zasada ich działania jest prosta – używany drut jest podawany ze zwoju i maszynowo zaginany wokół dopasowanego do rozmiaru siatki elementu w kształcie płaskownika. Materiał jest wokół niego owijany tak, że tworzy rodzaj spirali o mocno spłaszczonych bokach. Dla przyspieszenia całego procesu jednocześnie są zazwyczaj nawijane na matrycę kawałki drutu z dwóch szpul.
Sposób owinięcia drutów wokół płaskownika sprawia, że są one ze sobą powiązane, a przesuwając się podczas pracy maszyny, górny z nich splata się z fragmentem przygotowanym wcześniej. Gdy nowy kawałek zostanie całkowicie wpleciony, urządzenie automatycznie przecina drut, przesuwa bęben, na który nawijana jest gotowa siatka i przystępuje do wplatania kolejnego odcinka.
Własności użytkowe siatki, a zwłaszcza jej odporność na warunki zewnętrzne zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki zostały zabezpieczone druty. Do najpopularniejszych sposobów ochrony siatki ogrodzeniowej przed korozją należy cynkowanie oraz powlekanie tworzywem sztucznym. Siatka ocynkowana będzie tańsza, jednak trwałość takiego zabezpieczenia okaże się mniejsza, niż w przypadku powłoki z tworzywa.
Sposób montażu i zalety siatki ogrodzeniowej
Siatka ogrodzeniowa to jeden z najszybszych sposobów na zabezpieczenie terenu. Wykonanie płotu tego rodzaju wymaga właściwego przygotowania słupków, na których siatka zostanie rozciągnięta. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie słupków narożnych, które przejmą na siebie utrzymywanie ogrodzenia w prawidłowej pozycji. Dla uzyskania większej stabilności słupki te wyposaża się w dwie podpory, tzw. zastrzały, po jednej na każdą stronę, w którą załamywać się będzie ogrodzenie. Przy dłuższych płotach podobne wzmocnienia będą również potrzebne na odcinkach prostych.
Podczas instalowania siatki plecionej wzdłuż wysokości, na jakiej znajdzie się dolny i górny brzeg siatki oraz w jej środkowej części przeciąga się naprężony drut, który pomaga w utrzymywaniu ogrodzenia we właściwej pozycji. Przez oczka ostatniego elementu siatki przeciąga się grubszy stalowy pręt, który będzie zamocowany do specjalnych uchwytów będących częścią słupka narożnego. Siatka ogrodzeniowa jest następnie stopniowo rozciągana i mocowana do kolejnych słupków przy pomocy drutu przewlekanego przez słupki i fragment siatki wypadający tuż przy nim albo specjalnych przykręcanych obejm. Siatkę mocuje się również do naprężonego drutu przebiegającego u dołu, w środku, a często także w górnej jej części. Końcowy fragment siatki jest instalowany na słupku również przy pomocy przewleczonego przez oczka pręta.
Stosowanie siatki ogrodzeniowej ma wiele zalet. Płot tego typu jest niedrogi i prosty w montażu. Wszystkie prace wykonuje się szybko i bez użycia dodatkowego specjalistycznego oprzyrządowania, poza prostymi narzędziami ręcznymi. Siatka może służyć zarówno jako ogrodzenie ażurowe, ale także jako stelaż, po którym zostaną poprowadzone różne rośliny pnące, jak i pełne po uzupełnieniu matami z wikliny czy materiału o podobnej masie i właściwościach. Jest również dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy wzdłuż płotu ma być posadzony żywopłot, ponieważ nie ogranicza dostępu światła. Ogrodzenia z siatki są nie tylko bardzo praktyczne, ale także łatwo je dostosować do istniejących warunków. Taki płot może być wykonany zarówno przy wykorzystaniu słupków osadzanych w ziemi, jak i takich, które będą umieszczone w podmurówce. Siatka może być rozpięta na słupkach stalowych albo betonowych. Sprawdzi się ponadto jako ogrodzenie tymczasowe instalowane np. podczas oczekiwania na odstawę zamówionych przęseł.