Uchronienie siatki ogrodzeniowej przed korozją to bardzo istotna kwestia, ponieważ pojawienie się rdzy na ogrodzeniu zmniejsza zapewniane przez nie bezpieczeństwo. Zardzewiałą siatkę łatwiej jest przeforsować podczas włamania niż taką, która utrzymana jest we właściwym stanie. W dodatku chronienie ogrodzenia posesyjnego przed rdzą ma także znaczenie estetyczne. Ogrodzenie to niejako wizytówka działki. To z nią mają pierwszy kontakt odwiedzający nas goście i to ona wywiera na nich początkowe wrażenie.
Z powyższych względów warto więc dbać o to, aby na naszej siatce ogrodzeniowej nie pojawiła się rdza. Istnieje kilka sposobów, na jakie można zabezpieczać ten element posesji przed korozją. Jednym z nich jest pomalowanie siatki ogrodzeniowej farbą. Niestety, jest to zawodny zabieg. Nie zapewnia on bowiem pożądanego stopnia ochrony. Ponadto farba szybko schodzi z siatki i w konsekwencji trzeba ponawiać cały proces. Zapewnia on ogrodzeniu jedynie dodatkową warstwę do sforsowania przez czynniki powodujące korozję. Nie nadaje metalowi żadnych szczególnych właściwości.
Cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe
Inaczej sprawa wygląda z cynkowaniem ogniowym i malowaniem proszkowym. Są to najlepsze sposoby na to, aby zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed rdzą. Proces cynkowania ogniowego polega na tym, że zanurza się dany element w ciekłym cynku, który ma bardzo wysoką temperaturę. Pod tą postacią cynk dociera w najtrudniej dostępne miejsca i pokrywa całą powierzchnię określonej części. W efekcie powstaje specjalna powłoka, która stanowi doskonałe zabezpieczenie przed korozją. Ponieważ jednak estetyka obiektu poddanego cynkowaniu ogniowemu pozostawia wiele do życzenia, trzeba wykończyć go malowaniem proszkowym. Jest to proces stanowiący uzupełnienie cynkowania ogniowego. Polega on na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię malowanego obiektu. Następnie element podlega podgrzaniu do wysokiej temperatury i w efekcie uzyskuje się powłokę, która wykazuje dużą wytrzymałość i odporność na korozję.