23 lipca 2021
siatki wielkopolskie

Ogrodzenie panelowe to jeden z rodzajów ogrodzeń z metalu. Dlatego tak jak i one wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dbałości o ich trwałość i nienaganny wygląd. Dzisiaj właśnie o tych staraniach chcielibyśmy napisać. Zobaczmy więc, jak właściwie dbać o ogrodzenie panelowe? Dlaczego tak duży wpływ na jego trwałość ma montaż ogrodzenia, a także właściwe zabezpieczenie konstrukcji przed działaniem wilgoci?

Ogrodzenia panelowe – zadbaj o grunt i jego montaż

Choć może trudno w to uwierzyć, to dbanie o ogrodzenie panelowe rozpoczyna się jeszcze na długo przed jego montażem. Na początek trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu, zwłaszcza jeśli teren jest podmokły i mało stabilny. Na trwałość ogrodzenia z metalu będzie mieć wpływ bowiem sposób posadowienia słupków, jak też zdrenowanie grodzonego terenu. Istotą dobrze przeprowadzonego montażu ogrodzenia panelowego jest wykonanie otworów poniżej strefy przemarzania oraz „zalanie ich” odpowiedniej klasy betonem. Wykonanie mieszanki piasku i cementu na oko może skutkować przyszłymi problemami z odchylaniem się ogrodzenia od pionu.

Panele ogrodzeniowe ocynkowane i malowane proszkowo

Chcąc cieszyć się trwałym ogrodzeniem z metalu, trzeba dopilnować odpowiedniego procesu produkcji paneli. Najwyższe zabezpieczenie przed korozją da nie ocynk i powłoka PCV, jak to bywa w przypadku zakupionych ogrodzeń „marketowych”, a ocynkowanie konstrukcji w połączeniu z malowaniem proszkowym. Malowanie proszkowe ochroni je przed problematycznym pękaniem powłoki ochronnej, pozwoli na łatwą renowację paneli w przypadku wypłowienia fabrycznej warstwy farby. Ocynk sprawia, że panele ogrodzeniowe są chronione przed korozją nawet w miejscu łączeń profili na spawach. Odmalowanie konstrukcji to nie jedyne co można zrobić w trosce o przedłużenie żywotności ogrodzenia. Należy dbać o teren bezpośrednio przy nim. Chodzi tu o koszenie traw, czy dbanie o sprawne usuwanie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych warstw farby dekoracyjnej.