20 grudnia 2022
siatki wielkopolskie

Może się wydawać, że słupki ogrodzeniowe to najmniej interesujące elementy ogrodzenia, w rzeczywistości jednak odgrywają one kluczową rolę – to od nich zależy stabilność i solidność ogrodzenia panelowego. Do najważniejszych kryteriów wyboru słupków należą kształt przekroju, grubość ścianki, wysokość, a także wykończenie.

Słupki okrągłe czy prostokątne?

Okrągłe słupki do ogrodzeń panelowych wykonywane są ze stalowych rur. Są znacznie tańsze od prostokątnych, co ma związek z mniejszą ilością materiału, jaka jest potrzebna do ich wyprodukowania. Niestety nie są one tak trwałe jak słupki o przekroju prostokąta. Przekrój tego ostatniego ma najczęściej wymiary 60 x 40 mm, przy czym do montażu bram wybierane są zazwyczaj słupki kwadratowe 60 x 60 mm.

Jaka powinna być grubość ścianki słupka?

Grubość ścianki to jeden z najważniejszych parametrów słupków ogrodzeniowych, choć na pierwszy rzut oka zupełnie niewidoczny. Najcieńsze słupki mogą mieć ścianki grubości 1,5 mm, choć sprawdzą się one raczej tylko w przypadku lekkich siatek. Cięższe panele wymagają nieco solidniejszych słupków, tym bardziej jeśli ogrodzenie jest montowane na wymagającym terenie.

Jakiej wysokości słupki wybrać?

Wysokość słupka bynajmniej nie równa się wysokości paneli planowanego ogrodzenia. Obliczając wysokość, należy także uwzględnić głębokość, na jakiej słupek będzie zakopany, a także ewentualną podmurówkę. Na potrzeby 1,5-metrowego ogrodzenia z podmurówką o wysokości 20 cm, należy kupić słupki długie na co najmniej 220 cm.

Jak zadbać o wytrzymałość?

Słupki ogrodzeniowe, jako produkty metalowe, są podatne na korozję. Aby zapobiec ich niszczeniu, warto wybierać słupki ocynkowane, a do tego pokryte warstwą farby. Dzięki powłoce ochronnej słupki są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.