14 maja 2021
siatki wielkopolskie

Jednym z ważniejszych elementów, o których należy pamiętać, decydując się na budowę domu, jest ogrodzenie go. Stanowi ono wizytówkę posesji, dlatego warto zadbać, by było estetyczne. Niemniej ważne są jednak kwestie dotyczące bezpieczeństwa domu i działki. Odpowiednio dobrane ogrodzenie zapewnia ochronę przed niechcianymi „gośćmi”, a do tego chroni przed zanieczyszczeniami z ulicy i w pewnym stopniu izoluje hałas. Istotną kwestią jest również dobór optymalnego prześwitu ogrodzenia, który zasłoni widoki. W jaki sposób go wybrać?

Minimalny prześwit ogrodzenia 

Decydując się na montaż paneli ogrodzeniowych, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich długość czy kolor. Istotny jest również prześwit ogrodzenia. Powinien on być optymalny dla domowników i zapewniać im bezpieczeństwo oraz komfort podczas przebywania w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że wybierając jego poziom, trzeba wziąć pod uwagę również przepisy. Stanowią one o tym, że łączna powierzchnia prześwitów w każdym przęśle musi wynosić nie mniej niż 25%.

W przypadku mniejszej wartości prześwitu przepływ powietrza mógłby być utrudniony. Warto również wspomnieć, że ogrodzenie od 60 centymetrów musi być ażurowe, a od wysokości 180 centymetrów nie może być zwieńczone ostrymi elementami. Na większy prześwit warto się zdecydować, jeżeli posesja nie jest narażona na dokuczliwy hałas i nadmierne zanieczyszczenia. Warto wziąć pod uwagę również ograniczenie komfortu wynikające z tego, że sąsiedzi i przechodnie będą widzieć, co dzieje się w ogrodzie. Właśnie dlatego osoby, które cenią sobie prywatność, często decydują się na prześwit około 1,5 centymetra, natomiast w przypadku działek, które znajdują się na uboczu, często możemy się spotkać z prześwitem, który ma nawet 5 centymetrów.

Czy warto zdecydować się na ogrodzenie pełne? 

Osoby, które montują ogrodzenia posesyjne, muszą dostosować się do przepisów dotyczących ich prześwitu. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których możliwe jest postawienie ogrodzenia pełnego. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, w której jest ono stawiane od strony bardzo ruchliwej i głośnej drogi. Wyjątkiem może być również sytuacja, w której z posesją sąsiadują tory kolejowe. W takich przypadkach możliwe jest zamontowanie ogrodzenia pełnego, ponieważ prześwity mogłyby znacząco wpłynąć na komfort mieszkańców posesji.