14 stycznia 2022
siatki wielkopolskie

Podmurówka betonowa jest to długi pas niskiego muru wykonanego z betonu. Jest ona osadzona w gruncie i stanowi podstawę dla innej budowli np. ogrodzenia. Takie pasmo może mieć różną wysokość, często stanowi ważny element dekoracyjny budynku. Może być wykonana z różnych materiałów zależnie od rodzaju płotu. Wymiary i rodzaj podmurówki powinien być odpowiednio  dostosowane do masy oraz wielkości ogrodzenia. Czy zawsze ogrodzenie musi mieć podmurówkę?

Funkcje podmurówki

Głównym zadaniem podmurówki jest wzmocnienie konstrukcji budowli. Zapewnia jej lepszą stabilizację w gruncie i zwiększa wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Podmurówka pod ogrodzenie scala elementy parkanu, chroni przed podmyciem i zabezpiecza przed podkopywaniem się zwierząt. Ważne jest też, że jak za płotem mamy nieużytki to podmurówka chroni naszą działkę przed przerastaniem roślin, chwastów.

Czy warto wykonać podmurówkę betonową?

Podmurówka betonowa polecana jest pod lekkie ogrodzenia panelowe lub siatkowe. Szczególnie w sytuacjach, gdy teren jest nierówny i grząski, podmokły. Również wtedy, gdy wiemy, że mogą przedostawać się zwierzęta. Utrudnia demontaż paneli czy przęseł przez co  chroni nas przed ich kradzieżą. Warto też zadbać o stronę wizualną. Ogrodzenie na podmurówce prezentuje się znacznie bardziej estetycznie. Wadą podmurówki jest oczywiście dodatkowy koszt, wydłużenie prac związanych z budowa oraz ograniczenie naturalnej migracji żab, jeży czy ropuch. Występują różne rodzaje podmurówki np. lana (wylewa się ja na miejscu), z bloczków betonowych czy prefabrykowana.

Podmurówka prefabrykowana

Gotowe prefabrykaty są tańsze i umożliwiają szybki montaż bez względu na pogodę. Za to podmurówka betonowa jest solidniejsza i doskonale nadaje się do ogrodzeń ciężkich. Można zaplanować jej szerokość i wysokość i wykończyć w różny sposób.