7 grudnia 2020
siatki wielkopolskie

Ogrodzenie od samego początku pełniło funkcję prewencyjną. Jego rolą było otoczenie własnościowego obszaru i wytyczenie granicy własności, przekazując istotną informację, że teren jest prywatny. Jego brak sugeruje, że ziemia jest niczyja, a obiekt na niej może zapraszać do odwiedzin. Ogrodzenie jest więc pierwszym znakiem, który ostrzega każdego przechodnia, przed tym, żeby bez zaproszenia nie wchodził na ogrodzony obszar. Ogrodzenie daje wyraźny znak, przede wszystkim złodziejowi, że nie jest mile widziany. Informacja ta może być jednak zachwiana, gdy w ogrodzeniu występują braki, lub jest ono nieprawidłowo wykonane, ułatwiając przestępcy zadanie. Warto więc ogrodzenie zarówno zakupić, jak i zlecić jego wykonanie jednej firmie, takiej jak firma Coda, której pracownicy nie tylko doradzą najlepsze rozwiązanie, ale również je właściwie zrealizują.

Skuteczne ogrodzenie.

Aby ogrodzenie pełniło swoją funkcję, przede wszystkim musi być solidnie osadzone. W miejscu, w którym grunt się osuwa albo ziemia jest grząska, wkopanie słupków ogrodzeniowych nie ma większego sensu. Stąd osadza się je w odpowiednio przygotowanych dołach wypełnionych zaprawą cementową, która stabilizuje słupek w gruncie. Kolejną sprawą jest wysokość ogrodzenia. Tak naprawdę już ogrodzenie do wysokości 1,2 m jakąś funkcję pełni – informuje, że teren jest ogrodzony. Jednak przy tej wysokości bardzo łatwo jest ten rodzaj zabezpieczenia pokonać. Dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się więc, aby wysokość ogrodzenia wynosiła 2 metry. Ogrodzenie powinno być wolne od podestów, czy stopni lub podpór, które ułatwiałyby jego pokonanie. Wszystkie łączenia elementów muszą być trwałe, silne i uniemożliwiać demontaż którejś części, np. odkręcenie śrub przy przęśle czy bramie. Warto postarać się o odpowiednią bramę, ponieważ nawet najlepsze ogrodzenie, którego część, jaką jest brama, będzie kiepsko wykonana, nie będzie spełniało swojej funkcji. Należy także pamiętać, że zgodnie z przepisami, każde ogrodzenie powinno zawierać 25% prześwitów w swojej strukturze, a także niedopuszczalne jest podłączenie ogrodzenia pod napięcie.

Rodzaje ogrodzeń.

Ogrodzenia zasadniczo są do siebie podobne. Schemat budowy jest zawsze ten sam, dwa słupki a między nimi przęsło. W przypadku użycia siatki ogrodzeniowej między słupkami rozciąga się siatkę dookoła posesji i przykręca jej fragmenty do postawionych metalowych słupków, bez konieczności fragmentowania ogrodzenia. Jest to rozwiązanie szybkie, tanie, ale które jest łatwe do pokonania, ponieważ do przecięcia siatki wystarczą jedynie np. kombinerki, jest też miękka, więc łatwo jest ją nagiąć. Do tego siatka posiada bardzo duże prześwity, nie dając prywatności. Innym przykładem jest użycie siatki stalowej, która jest przygotowana w tak zwanych panelach, które dokręca się do słupków. Jest to rozwiązanie trwalsze od siatki plecionej, ponieważ same pręty metalowe są twardsze, wiec nie jest prosto je przeciąć, a do tego nie wyginają się pod ciężarem. Wciąż posiadają wysoki procent prześwitów. Kolejnym rozwiązaniem jest ogrodzenie betonowe, które polega na usadowieniu betonowych słupków, między którymi umieszcza się, wsuwane od góry, przęsła również betonowe. Posiadają one niewielki stopień prześwitów, są trwałe, niezbyt stylowe i nieco droższe, a także trudniejsze w montażu. Ogrodzenie wykonuje się także w formie mieszanej. Słupki oraz pewne części, zależnie od zamysłu, wykonuje się w formie murowanej, a między nimi montuje się metalowe przęsła, proste, czy też zdobione ornamentami. Same elementy murowane można ozdobić kafelkami imitującymi cegłę lub kamieniem naturalnym np. piaskowcem. Nowoczesnym i stylowym ogrodzeniem, jest wykonane z koszy gabionowych, które zestawione tworzą ścianę gabionową. Jest to specjalnie przygotowany kosz ze stali nierdzewnej, którego wnętrze wypełnia się kamieniem naturalnym.

Wymieniona część form ogrodzenia jest tylko częścią ze stosowanych rozwiązań. Wiele zależy od zamysłu projektanta i właściciela domu. Wszystko jest do zrealizowania, jeśli jest zgodne z prawem, a do realizacji najmuje się odpowiednią firmę. Ważne jednak, żeby jakiekolwiek ogrodzenie było, które pełniąc formę prewencyjną, odstrasza potencjalnych złodziei.